Každých pár týdnů nám na stole přistane výkres s "1.4404" napsaným ve sloupci materiál a následující e-mail obvykle klade stejnou otázku: má tohle prostě 316L jiné jméno? Krátká odpověď je ano. 1.4404 je EN číslo materiálu pro nízkouhlíkovou austenitickou nerezovou ocel s molybdenem, kterou většina světa nazývá AISI 316L nebo UNS S31603. Delší odpověď je, že číslo ukazuje na konkrétní evropskou specifikaci a že na rozlišení záleží, když certifikát frézy musí odpovídat výkresu, kódu návrhu tlaku a vlastní databázi materiálů klienta.
Nerezové trubky a trubky vyrábíme již více než šestnáct let a 1.4404 zůstává jednou z nejběžnějších jakostí. Následuje praktický pohled: co známka obsahuje, jak se chová, kde je skutečně správnou volbou a kde tiše zklame.
Co vám ve skutečnosti říká číslo 1,4404
Systém číslování EN není náhodný. Blok 1.44xx pokrývá austenitické nerezové oceli se záměrným přídavkem molybdenu a plné označení za 1.4404 je X2CrNiMo17-12-2. Přečtěte si tento řetězec a již máte příběh: zhruba 17 % chrómu, 12 % niklu, 2 % molybdenu a předpona „X2“ označující úroveň uhlíku asi 0,03 % nebo nižší.
Mezi běžné křížové odkazy, se kterými se setkáte na nákupních objednávkách a výkresech, patří:
- EN 1.4404 / X2CrNiMo17-12-2 (EN 10088-1)
- AISI 316L a UNS S31603 (ASTM/ASME)
- JIS SUS316L
- Označení třídy ISO 4404-316-03-I
Vztah k 1,4401 (prostý 316) je ten, na který se lidé nejvíce ptají. Chemicky jsou ti dva blízcí sestřenice; rozdíl je uhlíkový strop, 0,07 % pro 1,4401 oproti 0,03 % pro 1,4404. Tato jediná změna je důvodem, proč 1.4404 přežije svařování bez precipitace karbidu chrómu podél hranic zrn, a to je důvod, proč třídy L do značné míry nahradily standardní třídy ve svařovaných procesních zařízeních.
Chemické složení
Níže uvedená tabulka uvádí rozsahy, se kterými pracujeme pro trubky a trubky podle EN 10088 a specifikace produktu ASTM. Skutečné teploty obvykle sedí pohodlně ve středním rozsahu a certifikát ukazující chrom blízko vrcholu rozsahu je obecně dobrým znamením pro korozní vlastnosti.
| prvek | C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni | Mo | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obsah (%) | ≤0,03 | ≤1,00 | ≤2,00 | ≤0,045 | ≤0,015 | 16.5–18.5 | 10,0–13,0 | 2,00–2,50 | ≤0,10 |
Pokud chcete podrobnější návod, jak každý prvek řídí výkon, ponecháme si delší poznámku 1.4404 materiálové složení, vlastnosti a použití to jde prvek po prvku.
Mechanická a fyzikální data
Čísla uvedená pro 1,4404 silně závisí na formě a stavu produktu, takže s každou jednotlivou číslicí zacházejte s podezřením. Níže uvedené hodnoty platí pro stav žíhání v roztoku, ve kterém se trubky a trubky běžně dodávají.
| Majetek | Typická hodnota | Proč na tom záleží |
|---|---|---|
| 0,2% zkušební pevnost | ≥190 MPa | Nastavuje dovolené návrhové napětí |
| Pevnost v tahu | 490–690 MPa | Bezpečnostní rezerva před prasknutím |
| Prodloužení | ≥40 % | Tvařitelnost a poloměr ohybu |
| Tvrdost | ≤95 HRB | Obrobitelnost a tváření za studena |
| Hustota | 8,0 g/cm³ | Hmotnost a nosné zatížení |
| Rozsah tání | 1370–1400 °C | Limity pro provoz při vysokých teplotách |
| Tepelná vodivost | ≈15 W/m·K při 20 °C | Provoz výměníku tepla |
| Průměrná expanze, 20–100 °C | 16,0 × 10⁻⁶ /K | Dilatační smyčky a spojovací mezery |
| Modul pružnosti | 200 GPa | Analýza průhybu a vibrací |
| PREN (Cr 3,3 Mo 16N) | ≈24–26 | Srovnávací odolnost proti důlkové korozi |
Kde si nízkouhlíkové vydobyjí své udržení
Molybden je důvodem, proč 1.4404 zvládá chloridy a redukující kyseliny mnohem lépe než obyčejný 18-8. Přidejte nízký obsah uhlíku a získáte materiál, který lze svařit do nádob, cívek a sběračů bez žíhání po svařování ve většině tloušťek stěn, protože v tepelně ovlivněné zóně nezbývá dostatek uhlíku k vytvoření souvislých sítí karbidu chromu.
To znamená, že dáváme pozor, abychom to nepřeprodali. 1.4404 není slitina odolná vůči chloridům. Ve stojatých vodách obsahujících chloridy může vzniknout důlek a pod tepelnou izolací nebo ve štěrbinách bude jako každá austenitická třída trpět nedostatečným nánosem. Nad zhruba 60 °C se smysluplnou koncentrací chloridů se chloridové korozní praskání stává skutečným rizikem a nebrání tomu žádné množství certifikátů. Tam, kde se proces klienta nachází v této oblasti, obvykle směřujeme konverzaci k duplexu nebo austenitu z vyšší slitiny, než abychom se snažili přimět 1.4404 dělat práci, pro kterou nebyl nikdy navržen.
Poznámky k výrobě z dílny
Svařování
Fungují všechny standardní procesy: TIG, MIG, kovový oblouk a autogenní orbitální svařování. Použijte odpovídající výplň 316L (ER316L nebo E316L-16) a udržujte přívod tepla skromný. Past, kterou vidíme nejčastěji, je nadměrné ředění na tenkostěnných autogenních spojích a nadměrné tkaní na tlustých částech; obojí zvyšuje obsah feritu a snižuje odolnost proti korozi ve svarové zóně. Kartáčování drátěným kartáčem z uhlíkové oceli je další klasickou chybou, která za sebou zanechává volné železo.
Tváření za studena
1.4404 rychle tvrdne. Ohýbání je při středních poloměrech přímočaré, ale malé poloměry a opakované kroky tváření vyžadují střední žíhání, jinak trubka praskne a tvrdost vyšplhá výrazně nad specifikaci.
Obrábění
Je spíše gumový než tvrdý. Ostré nástroje, pozitivní sklon, velkorysé podávání a spousta chladicí kapaliny odvedou svou práci; lehké dokončovací pasy jednoduše povrch vyleští a dále zpevní.
Volby povrchové úpravy: BA, EP a MP
Pro hygienické a vysoce čisté služby je slitina pouze polovinou rozhodnutí – o zbytek se postará povrchová úprava otvoru. Světlé žíhání poskytuje čistý povrch bez oxidů s dobrými hodnotami drsnosti a je běžnou výchozí hodnotou pro přístrojové vybavení a potrubí pro obecné procesy. Elektroleštění jde ještě dále, odlupuje vnější povrch a zanechává hladký povrch obohacený chromem, který odolává přilnavosti produktu. Mechanické leštění stojí mezi těmito dvěma náklady a poskytuje zrcadlový vzhled, který někteří klienti vizuálně specifikují.
Trubka a trubka pro světlé žíhání z nerezové oceli Lesklé žíhání argonem vytváří čistý povrch bez oxidů bez moření, vhodný pro instrumentaci a procesní potrubí, kde záleží na konečném vrtání. Zobrazit produkt → Drsnost se vyplatí dohodnout spíše v číslech než v přídavných jménech. „Světlé“ a „hladké“ znamenají pro výrobce a inspektora kvality velmi odlišné věci a argumenty při výstupní kontrole jsou téměř vždy o hodnotě Ra, kterou nikdo nezapsal.
Typické servisní oblasti pro trubky a trubky 1.4404
Chemické a petrochemické zpracování je největším samostatným domovem pro tuto třídu: přívodní potrubí reaktoru, přeprava kyselin, potrubí tankových farem a obecné korozní služby. Tepelné výměníky a kondenzátory jej hojně využívají, protože přídavek molybdenu si poradí s chemií chladicí vody, která by přežvýkala 304 l. Hygienická stránka podnikání – mléčné výrobky, pivovarnictví, farmacie, potraviny – spoléhá na 1.4404 pro povrchy, které přicházejí do styku s produkty, kde jsou agresivní režimy čištění.
Chemická trubka 316 Sch40 z nerezové oceli Bezešvá chemická trubka 316 pro korozivní a vysokoteplotní média s dimenzováním Sch40 a širokými možnostmi vnějšího průměru/tloušťky stěny. Zobrazit produkt → Pobřežní a mořské prostředí jsou další přirozenou součástí, od lodního potrubí po architektonické práce v blízkosti slané vody, i když se vždy ptáme na vystavení zóně stříkající vody, než to doporučíme. Seznam doplňují systémy odsolování, celulózy a papíru a medicinálních plynů.
316 Sanitární nerezová trubka z nerezové oceli Leštěná bezešvá sanitární trubice pro potravinářské, mléčné, farmaceutické a bioinženýrské linky, navržená pro snadné čištění a čistotu tekutin. Zobrazit produkt → 1,4404 Proti svým nejbližším sousedům
Většina zmatků, které vidíme, pochází ze tří nebo čtyř slitin, které jsou od sebe co by kamenem dohodil. Níže uvedené srovnání je to, které nejčastěji načrtneme na tabuli.
| stupeň | UNS / AISI | Max uhlík | molybden | Typická role |
|---|---|---|---|---|
| 1.4307 | S30403 / 304L | 0,03 % | žádný | Obecný servis, nižší náklady |
| 1.4401 | S31600 / 316 | 0,07 % | 2,0–2,5 % | Těžké profily, nesvařované díly |
| 1.4404 | S31603 / 316L | 0,03 % | 2,0–2,5 % | Svařované a hygienické systémy |
| 1.4432 | 316L s vyšším Mo | 0,03 % | 2,5–3,0 % | Agresivnější chloridové zatížení |
| 1.4462 | S32205 / 2205 | 0,03 % | 3,0 % plus N | Vysoký obsah chloridů, vysoká pevnost |
Co napsat do objednávky
Mezera mezi dobrou a špatnou dodávkou 1,4404 je zřídkakdy samotná slitina; je to papírování a tolerance. Několik položek, které stojí za to výslovně uvést:
- Rozhodující norma — EN 10216-5, EN 10217-7, ASTM A312, A213, A269 nebo A249 v závislosti na tom, zda kupujete tlakovou trubku, trubku výměníku tepla nebo hygienickou trubku.
- Inspekční dokumenty podle EN 10204 3.1, s tepelným číslem navazujícím na trubku.
- Testovací režim: hydrostatický nebo vířivý proud, zploštění a testování mezikrystalové koroze tam, kde to služba vyžaduje.
- Stav — rozpouštěcí žíhané, leskle žíhané, mořené a pasivované nebo elektrolyticky leštěné, s uvedeným Ra.
- Tolerance na vnějším průměru, tloušťce stěny a přímosti, protože výroba těchto pohonů je vyšší než cena za kilogram.
naše srovnávací tabulka velikostí a složení je užitečným výchozím bodem, když potřebujete přiřadit kresbu k něčemu, co skutečně rolujeme.
1.4404 není okouzlující třída. Jedná se o spolehlivý střed rodiny nerezových materiálů: dostatečně široký v odolnosti proti korozi, aby zvládl většinu provozních operací, dostatečně pevný, aby se dal svařovat a ohýbat bez dramatu, a dostatečně dobře zdokumentovaný, aby každý od konstruktéra po inspektora věděl, co může očekávat. Získejte specifikaci, povrchovou úpravu a dokumentaci přímo ve fázi objednávky a bude tiše sloužit desítky let.









